Vakuování. Potřeby pro dokonalé uchování potravin.

Vakuování je způsob uchování potravin v jejich přirozeném prostředí a zbavení je bakterií. Jsou také chráněny před vnějšími vlivy. Při sous vide jsou také chráněny před vlivem chuti jiných potravin. Díky tomu je možné v sous vide vařit více potravin najednou.

Na úspěšné zavakuování jsou ale potřeba nějaké prostředky. Nejdůležitějšími jsou speciální vakuové baličky. Pokud chceme vakuovat maso na vaření sous vide, tak můžeme jednoduše zakoupit vakuovou baličku, která je dohromady s vodní lázní a regulátorem teploty, který dokáže jednoduše udržovat stálou teplotu vaření daných pokrmů. Proto je opravdu dokonalou součástí tohoto stylu vaření. Pokud chceme pouze prodloužit trvanlivost výrobku o pár dní tak nám stačí vakuová svářečka nebo obyčejná domácí vakuová balička.

Je ale nutné mít do čeho výrobek zabalit před samotným vakuováním.

Vakuování odsává vzduch z balení a tím se vakuovací fólie stáhne natěsno kolem potraviny. Díky tomu se tam nedostane ani kousek vzduchu a není tedy možná tvorba bakterií. Dále je potravina chráněna proti vnějším vlivům, a hlavně šetří prostor. Je dokázáno, že zavakuování šetří až 50 % prostoru, který byl při balení do obyčejných sáčku jenom vzduch. Díky tomu se nám třeba do mrazáku nebo lednice vejde více potravin, než kdybychom je pouze zabalili do obyčejných sáčků. Na vakuování tedy potřebujeme vakuovací sáčky.

Tyto sáčky jsou tak pevné, že se dokážou jednoduše obtáhnout kolem potravin při vysávání vzduchu. Jsou vyrobené z vakuovací fólie, která je velice odolná vůči vytvořenému podtlaku. Vakuová balička tedy musí okamžitě stihnout vysát všechen vzduch, obalit tak vakuovací fólie kolem daného výrobku a okamžitě fólii zavařit. Díky tomu dojde k opravdovému spojení potraviny s fólií. Pokud máme měkkou potravinu, tak je také stlačena na co možná nejnižší objem. Tím nám při uskladnění může ušetřit opravdu až spoustu místa. Vakuovací sáčky jsou tedy potřebou číslo jedna pro naši profesionální kuchyni. Do lednice a mrazáku se nám toho díky vakuování vejde opravdu mnoho.